Wystawy stałe, wystawy czasowe, zmiany ekspozycji, organizacja wydarzeń tematycznych – to codzienne życie w muzeach, które wbrew spokojowi, jaki zastaje w nich odwiedzający, cały czas tętnią życiem. Muzea to również ważne ośrodki oddziaływania społecznego, kulturalnego i edukacyjnego. Pracownicy muzeum maja obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji w celu sporządzania sprawozdań finansowych.
Inwentaryzacja RFID – niech konieczność stanie się przyjemnością!
Każdy pracownik jednostki kultury wie, jak cenne zbiory znajdują się w posiadaniu instytucji i jak ważny jest w ich przypadku dobry program do inwentaryzacji muzealiów.
Zarządzanie zbiorami muzealnymi to duża odpowiedzialność. Szczególnie w dużych obiektach proces inwentaryzacji trwa długo, jest żmudny i wymaga pracy wielu osób. Zdarza się, że istnieje konieczność zamknięcia muzeum na czas przeprowadzenia spisu z natury. Ewidencja zasobów przeprowadzana jest nie tylko raz w roku, lecz za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba: przenoszenia wystawy, uruchamiania nowej, zamykania poprzedniej. W efekcie wiele cennych skarbów często zmienia swoje położenie.
Na szczęście gotowe rozwiązania szyte na miarę instytucji kultury są już dostępne na rynku. Z pomocą przychodzi system Evimaster – program do inwentaryzacji – wyposażony w technologię RFID, który znacznie skraca czas zarządzania mieniem instytucji oraz ułatwia odnalezienie zbiorów.
Jak działa system Evimaster i jakie korzyści przynosi dla muzeów?
Kluczowy cel, jaki został postawiony przed systemem to automatyzacja pracy podczas spisu eksponatów z natury. Pierwszy etap procesu inwentaryzacji polega na oznaczaniu zbiorów kodami kreskowymi lub znacznikami RFID. Następny to odszukiwanie wybranych eksponatów z wykorzystaniem terminali przenośnych. Taki prosty zabieg potrafi skrócić czas pracy przeznaczonej na inwentaryzację aż o 90%.
To jednak nie koniec zalet mobilnej ewidencji wykorzystującej technologię RFID. Inną, cenną korzyścią, którą zapewnia Evimaster jest minimalizacja możliwości popełnienia błędu. Nie da się ukryć, że przy ręcznym wypełnianiu arkuszy inwentaryzacyjnych istnieje większe ryzyko popełnienia błędu, ponieważ monotonna, mrówcza praca sprzyja chwilowemu rozkojarzeniu.
System Evimaster można zintegrować z istniejącym już w muzeum oprogramowaniem oraz dokonać szybkiego importu danych.
Czy oznaczanie tagami RFID eksponatów nie spowoduje ich uszkodzenia?

System Evimaster identyfikuje różnorodne rodzaje tagów. Ich dobór uzależniony jest od obiektu muzealnego, który oznaczamy. Szeroka gama znaczników i ich specyfikacja pozwala na wybór tagów specjalnie przystosowanych do drewna, metalu czy kamienia. Dostęp do tagów różnej wielkości, pozwala na zachowanie eksponatu w nienaruszonym stanie.

Nawet malutkie przedmioty będziemy mogli trwale oznaczyć. Dla przykładu najmniejszy tag Xerafy Dot-iN XS ma średnicę 6mm i grubości 2mm i służy do oznaczania przedmiotów metalowych.
Dobrym wyborem w przypadku większych eksponatów są etykiety RFID, które można nakleić w niewidocznym miejscu.
Sprawdź nasze rozwiązanie dla muzeów i instytucji kulturalnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.
Inwentaryzuj eksponaty z Evimaster
Poznaj nasze rozwiązanie, które znacznie przyspieszy inwentaryzację eksponatów w muzeum i całego majątku.