Sprzęt komputerowy i wyposażenie IT można znakować na różne sposoby. Nie każdy jednak jest odpowiednio trwały i użyteczny. Do oznaczenia tego typu sprzętu bardzo często wykorzystuje się najzwyklejsze etykiety z kodami kreskowymi. A jak powinna wyglądać optymalna ewidencja sprzętu komputerowego? Skuteczniejszą alternatywą są etykiety RFID przystosowane do znakowania sprzętu IT.
Znakowanie sprzętu IT tagami zbliżeniowymi i etykietami RFID ma przewagę nad etykietami inwentaryzacyjnymi z kodem kreskowym przede wszystkim dlatego, że gwarantuje:
- większą odporność na uszkodzenia,
- większa trwałość, co pozwala wydłużyć czas między kolejnym znakowaniem sprzętu IT,
- możliwość ukrycia etykiety wewnątrz znakowanego urządzenia,
- kilkukrotnie większą szybkością inwentaryzacji, ponieważ odczyt jest zbliżeniowy, a więc nie ma konieczności szukania kodu i celowania w niego laserem czytnika.
Znakowanie sprzętu komputerowego IT – sposoby oznaczania komputerów, laptopów, drukarek
Odpowiedni dobór znaczników RFID do znakowanego sprzętu wymaga specjalistycznej wiedzy i znajomości parametrów poszczególnych tagów.
Zapewniamy pomoc fachowców, którzy pomogą w bezproblemowym oznaczeniu sprzętu komputerowego i wdrożeniu całego systemu do jego ewidencji i inwentaryzacji. Należy bowiem pamiętać o radiowej naturze techniki RFID i jej możliwej podatności na zakłócenia w czasie pracy, np. w warunkach hali fabrycznej, w polu silnych fal elektromagnetycznych.
Właśnie dlatego istotną rolę odgrywa tutaj doświadczenie osób dobierających właściwe tagi i testujących cały system RFID w trakcie wdrożenia. Dzięki temu ewidencja sprzętu komputerowego przebiegnie bez problemów i zakłóceń.
Identyfikacja i inwentaryzacja – ewidencja sprzętu komputerowego
Identyfikacja sprzętu IT odbywa się poprzez skanowanie umieszczonego na nim znacznika zbliżeniowego za pomocą radiowego czytnika RFID UHF. Odczytany unikalny kod jest odnajdowany w bazie danych przechowującej:
- numer inwentarzowy środka trwałego,
- numer inwentarzowy środka nietrwałego – wyposażenia,
- nazwę komputera,
- numer seryjny sprzętu, numer fabryczny nadrukowany na tabliczce znamionowej.
Liczba znakowanego sprzętu za pomocą techniki RFID UHF dalekiego zasięgu cały czas rośnie. Na całym świecie każdego dnia przybywa oznakowanych komputerów poddawanych ewidencji i nie dzieje się tak bez przyczyny. Inwentaryzacja sprzętu komputerowego i pozostałego wyposażenia przebiega około 5x szybciej w stosunku do etykiet z kodem kreskowym i pozostałych, mniej wydajnych rozwiązań.
Inwentaryzacja sprzętu IT z wykorzystaniem technologii RFID pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu pracy pracowników, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dużej dokładności samego procesu inwentaryzacji wyposażenia. Trzeba jednak pamiętać, aby wykorzystać odpowiedni program do inwentaryzacji.
Jeśli chcesz, żebyśmy pomogli Ci dobrać odpowiednie tagi RFID do oznaczenia Twojego wyposażenia informatycznego, daj nam znać. Skontaktuj się z nami.